Retur forside elevlister



Elevliste 1955/56
I Underklasse og II, III Underkasse ses ikke i Årsberetning for 1956, Statsbibliotekets Særsamling, Aarhus.
Antal elever i 1956 optalt til 25913
IV Underklasse (18 elever på dette niveau)
Svend Erik Birch, Konditor Birch, Jyderup
Mogens Aa. Christiansen, Husmand Christiansen, Jorløse
Per Damgaard, Tobakshandler Damgaard, Føllenslev
Ole Guldmann, Præstegårdsforpagter Guldmann, Føllenslev
Kjeld Holger Steen Hansen, Vulkanisør Hansen, Jyderup Forældre Holger og Anna Hansen, Holbækvej 31
Jørgen Gybel JensenA, Repræsentant Aage og Else Gybel Jensen, Fuglsangervej 6, Jyderup
Lone Marianne Jensen, Radiotekniker Jensen, Jyderup
Mogens H. Jensen, Gårdejer Jensen, Høed Forældre Gunnar og Agnete Jensen, Høedvej 28
Inger Kroghl, Konsulent Krogh, Jyderup
Inge Lise Lange, Handelsmand Lange, Føllenslev
Mogens Nygaard Larsen, Mekaniker Larsen, Mørkøv
Westi Legindgaard, Gartner Fritz og Elly Legindgaard, Høedvej 12, Høed
Keld Mathiassen, Gårdejer Ottesen, Føllenslev
Aksel Møhl, Proprietær Møhl, Kattrup
Hans Henning Nielsen, Snedkermester Nielsen, Jyderup Forældre Holger og Else Nielsen, Holbækvej 44
Birgit J. Olsen, Konstruktør Olsen, Jyderup
Per Ole Olsen, Bager Olsen, Føllenslev
Helen Sørensen, Mejerist Sørensen, Føllenslev
V Underklasse (32 elever på dette niveau)
Else Marie Andersen, Gårdejer Andersen, Særslev
Karin Ulrik Andersen, Fabrikant Andersen, Mørkøv - sangaften
Leila Grethe Andersen, Husmand Andersen, Haunsø
Lena Andersen, Vognmand Andersen, Høed Forældre Charles og Inge Andersen, Høedvej 44
Hanne Birthe Christensen, Gårdejer Christensen, Jyderup
Kirsten Buchardt Christensen, Konditor Christensen, Jyderup Forældre Børge og Edith C, Trekanten, Holbækvej 147
Otto Birch Christensen, Urmager Christensen, Jyderup
Pia Margrethe Kjær Clausen, Gårdejer Clausen, Særslev
Anne-Mette Jakobsen, Cykelhandler Jakobsen, Jyderup
Niels Tom Jacobsen, Fabrikant Jacobsen, Jyderup Forældre Svend og Inger Jensen, Holbækvej 105
Christian Funch Jensen, Direktør F. Jensen, Jyderup
Kirsten Grethe Jensen, Husmand Jensen, Holmstrup
Christel Fau Jørgensen, Mejeriejer Jørgensen, Jyderup - sangaften
Ingelise Larsen, Forvalter Larsen, Dønnerup
Jytte Larsen, Gårdejer Larsen, Hjembæk
Merethe Leena Edelslund Larsen, Slagter Larsen, Snertinge
Torben Dion Ture Montan, Chauffør Montan, Jyderup
Michael Schaffalitzky de Muckadell, Baron Schaffalitzky de Muckadell, Nøkkentved
Inger Toudal Pedersen, Gårdejer Pedersen, Bassebjerggård
Finn Torkil Petersen, Forpagter Petersen, Rugtved
Flemming Halby Petersen, Boelsmand H. Petersen, Hallebyore
Eva Lohmann Poulsen, Godsejer L. Poulsen, Egemarke
Ole Rasmussen, Hotelejer Rasmussen, Jyderup
Lene Ravnebjerg, Manufakturhandler Ravnebjerg, Jyderup*Konfirmeret 4/10.591
Lissie Ravnebjerg, Manufakturhandler Ravnebjerg, Jyderup*Konfirmeret 4/10.592
Inge-Lise Rüsholt, Arbejdsmand Rüsholt, Særslev
Lene Slott, Bagermester Slott, Akselholm
Dan Strand, Forvalter Strand, Grundmosegård
Torkild Bøgh Sørensen, Arbejdsmand Sørensen, Jyderup
Anette Søvndahl Petersen, Boghandler Søvndahl Petersen*Konfirmeret 4/10.593
Marianne Søvndahl Petersen, Boghandler Søvndahl Petersen*Konfirmeret 4/10.593
Marianne Troest, Dr. Troest, Jyderup
I Mellemskoleklasse A (22 elever på dette niveau)
Inger Andersen, Fabrikant Andersen, Mørkøv
Ib Malm Christensen, Bager Christensen, Jyderup
Hanne Gissemann, Gårdejer Gissemann, Føllenslev
Arly G. Hansenp, Arbejdsmand Hansen, Jyderup Forældre Knud og Else Hansen, Høedvej 26
Jacob Hansen, Gårdejer Hansen, Hjembæk
Karen M. Hansen, Arbejdsmand Hansen, Særslev
Pia Hansen, Arbejdsmand Hansen, Jyderup Flidspræmie
Lars O. Hansson, Fisker Villadsen, Haunsø
Niels Hjørlund, Pastor Hjørlund, Jyderup
Anne Merete Quist Jensen, Depotejer Q. Jensen, Mørkøv
Ingrid Jensen, Tømrermester Jensen, Mørkøv
Kitty Jensen, Skomager Jensen, Særslev
Kurt Jensenp, Murermester Børge Jensen, Høedvej, Jyderup
Jørn Justesen, Chauffør Justesen, Jyderup
Mona E. Jørgensenh, Arbejdsmand Jørgensen, Lille Stokkebjerg *fb*
Lis Møldrupo, Inspektør Møldrup, Jyderup
Bjarne Nielsen, Savværksarbejder Nielsen, Jyderup
Ebbe Nielsen, Gårdejer Nielsen, Hjembæk
Ulla A. Nielsen, Gårdejer Nielsen, Hjembæk
Lars Gylling Olsen, Købmand G. Olsen, Jyderup
Palle Sivertsenm, Gårdejer Sivertsen, Jyderup
Ole Strand, Forvalter Strand, Grundmosegård
I Mellemskoleklasse B (23 elever på dette niveau)
Birthe Brabrand Andersen, Fabrikant B. Andersen, Alleshave
Lissi Aagaard Christiansen, Husmand Aa. Christiansen, Jyderup
Mogens D. Dolberg, Købmand Dolberg, Uglerup
Ellen Margrethe Gotfredsen, Trafikassistent Gotfredsen, Jyderup
Lillian Hansen, Fodermester Hansen, Aggersvold
Grete Hjortsvar, Gårdejer Hjortsvar, Konradsgården, Mørkøv
Anette V. Jensen, Slagtermester Jensen, Mørkøv
Holger B. Jensen, Fodermester Jensen, Knabstrup
Jørgen Jensen, Gartner Jensen, Kattrup
Margit Jensen, Forpagter Jensen, Høedgården Forældre Gunnar og Agnete Jensen, Høedvej 28
Ole Noer Jensen, Gårdejer Jensen, Høed
Birte P. Johansen, Købmand Johansen, Mørkøv
Kaj Nielsen, Tømrermester Nielsen, Snertinge
Leif H. Olsen, Gårdejer Olsen, Jyderup
Else-Marie Pedersen, Købmand Pedersen, Bregninge - evt sangaften ses Eskebjerg
Annemette Toftegaard Petersen, Gårdejer Petersen, Føllenslev
Erling Petersen, Vognmand Petersen, Føllenslev
Gerhardt Petersen, Laborant Petersen, Jyderup
Palle G. Prahl, Godsejer Prahl, Smakkerup
Lis I. Salomonsen, Banenæstformand Salomonsen, Jyderup
Anne Sylvest, Forstander Sylvest, Jyderup -sangaften
Karen Margrethe Treschow, Godsejer Treschow, Toftholm, Mørkøv
Aksel Vidø, Savværksarbejder Vidø, Jyderup
II Mellemskoleklasse A (24 elever på dette niveau)
Anders Christensen, Chauffør Christensen, Høed Forældre Johannes og Karen Christensen, Høedvej 35
Birgit Annelise Christensen, Bagermester Christensen, Strids mølle
Lizzie Bank Mikkelsen, Mekaniker Mikkelsen, Akselholm
Ralf R. Christensen, Arbejdsmand Christensen, Haunsø
Ulla Hartvig, Malermester Hartvig, Jyderup
Elin Holm, Gårdejer Holm, Englevaad
Jørgen Jensen, Gårdejer Jensen, Føllenslev
Poul Vang Jensen, Viktualiehandler V. Jensen, Mørkøv
Jørgen Kjeld Jørgensen, Tømrermester Jørgensen, Mørkøv
Margit Fau Jørgensen, Driftsleder Poul Jørgensenb, Jyderup
Lene Nygaard Larsen, Mekaniker Larsen, Mørkøv
Inge Møldrupj, Inspektør Møldrup, Jyderup *fb*
Else Møller, Kaptajn Møller, Bregningegård
Inge Nielsen, Arbejdsmand Nielsen, Skovhaven
Kirsten Ryberg Nielsen, Arbejdsmand Nielsen, Jyderup
Niels Jeppe Nielsen, Gårdejer Nielsen, Englevådsgård Forældre Karl Erik og Agnes Nielsen, Holbækvej 161
Ole Nygaard Olsen, Teglværksarbejder Olsen, Mørkøv
Niels Petersen, Forpagter Petersen, Rugtvedgård
Lone Plesner, Proprietær Plesner, Ulviggård
Kirsten Rasch, Skibsfører Rasch, Svebølle
Jørgen Rasmussen, Gårdejer Rasmussen, Hjembæk
Ingelise Schoch, Proprietær Lind, Tornvedgård
Johan Fr. Sørensen, Boelsmand Sørensen, Askov
Trine Sørensen, Hotelejer Sørensen, Mørkøv
II Mellemskoleklasse B (19 elever på dette niveau)
Inge Eriksen, Gårdejer Eriksen, Buerupgård
Jørgen Frölich Hansen, Fru E. Hansen, Hjembæk
Jakob Jensen, Snedkermester Jensen, Jyderup
Preben Jensen, Radioforhandler Jensen, Jyderup
Ole Kaalund, Købmand Kaalund, Svebølle
Sonja Karlsson, Arbejdsmand Karlsson, Bjergsted
Aksel Langberg-Johansen, Overlærer L.-Johansen, Jyderup Forældre Olaf og Karen L-J, Kommuneskolen, Holbækvej 108
Ole Larsen, Manufakturhandler Larsen, Jyderup
Lizzie Mikkelsen, Mekaniker Mikkelsen, Akselholm
Bente Nielsen, Gårdejer Nielsen, Særslev
Erik Slettegaard Nielsen, Købmand Nielsen, Tornved
Margrethe Olsen, Gårdejer Olsen, Føllenslev
Niels Jentoft Olsen, Konstruktør Olsen, Jyderup Flidspræmie
Birgitte Elgaard Petersen, E. Petersen, Regstruplund
Birgitte Prange, Skovfoged Prange, Kattrup
Benna Rasmussen, Ejendomshandler Rasmussen, Bregninge
Elisabeth Weinreich Rasmussen, Gårdejer Rasmussen, Bjergsted
Palle Slott, Bagermester Slott, Akselholm
Ole Christian Hermann Sørensen, Trikotagehandler Sørensen, Jyderup
III Mellemklasse A (24 elever på dette niveau)
Anni Christensen, Tømrersvend Christensen, Jyderup
Peter Gylling Folkmann, Isenkræmmer G. Folkmann, Jyderup
Birthe Hansenp, Savværksarbejder Hansen, Høed Forældre Poul og Gudrun Hansen, Høedvej 41
Flemming Hansen, Gårdejer Knud Hansen, Storebjerg, Høedvej 40, Høed
Jette Hansen, Montør Hansen, Mørkøv
Arne Jensen, Skovejer Frede Jensen, Jyderup Skov - Sangaften Julegæster
Bente B. Jensen, Gårdejer Jensen, Tvede
Esther Jensen, Uddeler Jensen, Jyderup
Helge Jensen, Fodermester Jensen, Knabstrup
Jette Halkjær Jensen, Ølhandler Jensen, Jyderup, konf 7/10.56 jk 1950-63 opsl 198 nr. 27
Karen Jensen, Uddeler Jensen, Mørkøv
Hans Jacob Broskovk Jørgensen, Skræddermester Jørgensen, Knabstrup *fb*
Jette Kruhöffer, Pantefoged Kruhöffer, Mørkøv - Sangaften (kan ikke lige se hvilken)
Annelise Larsen, Gårdejer Larsen, Jyderup
Jens Olesen, Købmand Olesen, Jyderup Forældre Thorkild og Signe Olsen, Elmevej *fb*
Kaj W. Olsen, Telefonistinde Olsen, Bakkerup
Birgit Søvndahl Petersen, Boghandler S. Petersen, Jyderup
Kirsten Brunaa Pedersen, Bogholder Pedersen, Drivsaatvej Jyderup - Sangaften Julegæster
Finn B. Pedersen, Købmand Pedersen, Jyderup
Egon Schou-Hansen, Lagerforvalter S.-Hansen, Jyderup
Flemming Steensen, Boelsmand Steensen, Jyderup Forældre Henry og Erna S, Holbækvej 131
Inge Sørensen, Tobakshandler Sørensen, Mørkøv
Merete Treschow, Godsejer Treschow, Toftholm, Mørkøv
Karen Tvergaard, Konsulent Tvergaard, Jyderup
III Mellemklasse B (20 elever på dette niveau)
Bent Andersen,c Savværksarbejder Andersen, Jyderup
Tove Andersen, Boelsmand Andersen, Haunsø
Steen Evers Christensen, Værkfører Christensen, Jyderup
Hans Henrik Christiansen, Købmand Christiansen, Hjembæk
Peter Hoppe, Direktør Grüner, Trustrupgården
Akseld Repræsentant Aage og Else Gybel Jensen, Fuglsangervej 6, Jyderup Flidspræmie
Gunver Jensen, Vognmand Jensen, Føllenslev
Gurli Jensen, Vognmand Jensen, Føllenslev
Hanne Jensen, Gartner Jensen, Kattrup
Ivar B. Jensen, Gårdejer B. Jensen, Skamstrup
Mogens Jensen, Musiker Jensen, Svebølle
Mona Fast Jensen, Købmand Jensen, Bjergsted
Annelise Johansen, Skorstensfejermester Johansen, Jyderup
Preben S. Johansen, Bagermester Johansen, Skamstrup
Jytte Karlsson, Arbejdsmand Karlsson, Bjergsted
Ulf Buchwald Mortensen, Repræsentant B. Mortensen, Jyderup
Finn Nielsenq, Manufakturhandler Nielsen, Jyderup
Tove Nielsen, Gårdejer Nielsen, Kaltred
Anne Skotte Poulsen, Lærer Poulsen, Faurbo
Ole Sylvest, Forstander Sylvest, Jyderup
IV Mellemklasse A (22 elever på dette niveau)
Anna Assum, Læge Assum, Terslev
Jens Erik Enevoldsen, Arbejdsmand Enevoldsen, Jyderup
Flemming Eriksen, Gårdejer Eriksen, Buerupgård
Hanne Hansen, Bagermester Hansen, Jyderup
Birgitte Hjortsø, Planteskoleejer Hjortsø, Viskinge
Hanne Fau Jørgensen, Bogholder Jørgensene, Jyderup[Jyderup Kirkebog 1950-63, opslag 192]
Ida Jørgensen, Underfodermester Jørgensen, Mørkøv
John Erik Morthensen, Musiker Morthensen, Mørkøv
Finn Nielsen, Savværksarbejder Nielsen, Jyderup
Kirstenf Tove Greve Nielsen, Arbejdsmand Vilfred Greve Nielsen, Jyderup flidspræmie
Solveig Nielsen, Vognmand Petersen, Mørkøv
Elsa Olsen, Værkfører Olsen, Jyderup
Janeg Gylling Olsen, Købmand G. Olsen, Jyderup
Lene Gylling Olsen, Købmand G. Olsen, Jyderup
Inger Petersen, Gårdejer Petersen, Skamstrup
Arne Munch Rasmussen, Chauffør M. Rasmussen, Jyderup
Connie Rasmussen, Bager Rasmussen, Særslev
Kirsten Schmidt, Blikkenslager Schmidt, Jyderup
Peter Schoch, Proprietær Lind, Tornvedgård
Finn Slott Sørensen, Centralbestyrerinde Fru Sørensen, Knabstrup
Inger Agnete Treschow, Godsejer Treschow, Toftholm, Mørkøv
Bente Weinreich, Guldsmed Weinreich, Mørkøv
IV Mellemklasse B (27 elever på dette niveau)
Kirsten Brabrand Andersen, Fabrikant B. Andersen, Alleshave
Else Kamilla Christensen, - ingen oplysninger!
Per Christensen, Vognmand Christensen, Viskinge
Ib Christensen, Vognmand Christensen, Svebølle
Else Birte Hansen, arbejdsmand Laurits Jørgensen, Viskinge Børnehjem4
Jørgen Hansen, Gårdejer Hansen, Eskebjerg
Lizzie Hansen, Gårdejer Hansen, Snertinge
Hanne Plougborg Jensen, Mejeribestyrer Jensen, Føllenslev
Anni Jørgensen, Gårdejer Jørgensen, Torpe
Henning Kristensen, Gårdejer Kristensen, Hjembæk
Ulla Kristensen, Chauffør Kristensen, Svebølle
Kirsten Kristiansen, Konstruktør Kristensen, Svebølle
Kirsten Brandrup Larsen, Snedker Larsen, Snertinge
Inge Mortensen, Traktorfører Mortensen, Svebølle
Anny Dyveke Nielsen, Smedemester Nielsen, Holmstrup
Ester Borg Nielsen, Banearbejder Nielsen, Stokkebjerg
Georg Solberg Nielsen, Cykelhandler Nielsen, Eskebjerg
Lizzie Nielsen, Graver og ringer Nielsen, Hjembæk
Arne Normand, Overbetjent Normand, Føllenslev
Verner Damgård Olsen, Tømrer Olsen, Viskinge
Kirsten Pedersen, Proprietær Pedersen, Viskingegård Flidspræmie
Kirsten Toudal Petersen, Gårdejer Petersen, Bassebjerggård
Ole Petersen, Forpagter Petersen, Rugtvedgård
Agnete Lohmann Poulsen, Godsejer L. Poulsen, Egemarke
Bodil Margrethe Holm Sørensen, Repræsentant Karl Johan Sørensen, Viskinge Børnehjem5
Lena Voss Sørensen, Fru Gårdejer Sørensen, Jorløse
Elin Voss, Arbejdsmand J. Hansen, Viskinge
Realklasse A (12 elever på dette niveau)
Dorthe Andersent, Mejerist Andersen, Ballebjerg
Jørgen Lund Christensen, Gårdejer Christensen, Mørkøv - sangaften
Per Gundersen, Købmand Gundersen, Jyderup
Margrethe Gybel Jensen, Repræsentant Aage og Else Gybel Jensen, Fuglsangervej 6, Jyderup
Preben Bruhn Jensen, Gårdejer B. Jensen, Tvede - sangaften
Ruth Jensen, Arbejdsmand Jensen, Mørkøv
Kirsten Larsen, Slagter Larsen, Mørkøv Flidspræmie
Leif Larsen, Maler Larsen, Skamstrup
Preben Buchwald Mortensen, Repræsentant B. Mortensen, Jyderup
Lone Fabricius Nielsen, Forvalter Nielsen, Davrup
Inger Ravnebjerg, Manufakturhandler Ravnebjerg, Jyderup
Fritz Møller Svendsen, Arbejdsmand Svendsen, Mørkøv Flidspræmie
Realklasse B (16 elever på dette niveau)
Erna Andersens, Gårdejer Fru Andersen, Jorløse
Jørgen Ib Christiansen, Mekaniker Christiansen, Jyderup
Mogens Clausen, Arbejdsmand Clausen, Hjembæk
Anne Lise Glenhøj, Tømrer Glenhøj, Akselholm
Ellen Marie Hansen, Boelsmand Hansen, Jorløse Flidspræmie
Anni Marie Jensen, Gårdejer Jensen, Jorløse
Inger Johansenr, Skorstensfejermester Johansen, Jyderup *fb*
Ingeborg Kjær, Gårdejer Kjær, Viskinge
Tove Larsen, Overlærer Larsen, Akselholm
Hanne Larsen, Gårdejer Larsen, Eskebjerg
Jørgen Finn Melchiorsen, Fru Greisvold, Føllenslev
Per K. Pedersen, Købmand Pedersen, Bregninge
Gitte Helmer Petersen, Direktør H. Petersen, Svebølle
Jørgen Christian Petersen, Gårdejer Petersen, Eskebjerg
Ella Rasmussen, Stationsforstander Rasmussen, Jyderup Flidspræmie
Poul Simonsen, Overgartner Simonsen, Viskinge

Realeksamen 195615,
Realklasse A (12 elever på dette niveau)
Dorthe Andersent, Mejerist Andersen, Ballebjerg
Jørgen Lund Christensen, Gårdejer Christensen, Mørkøv
Per Gundersen, Købmand Gundersen, Jyderup
Margrethe Gybel Jensen, Repræsentant Aage og Else Gybel Jensen, Fuglsangervej 6, Jyderup
Preben Bruhn Jensen, Gårdejer B. Jensen, Tvede
Ruth Jensen, Arbejdsmand Jensen, Mørkøv
Kirsten Larsen, Slagter Larsen, Mørkøv Flidspræmie
Leif Larsen, Maler Larsen, Skamstrup
Preben Buchwald Mortensen, Repræsentant B. Mortensen, Jyderup
Lone Fabricius Nielsen, Forvalter Nielsen, Davrup
Inger Ravnebjerg, Manufakturhandler Ravnebjerg, Jyderup
Fritz Møller Svendsen, Arbejdsmand Svendsen, Mørkøv

Realklasse B15(16 elever på dette niveau)
Erna Andersens, Gårdejer Fru Andersen, Jorløse
Jørgen Ib Christiansen, Mekaniker Christiansen, Jyderup
Mogens Clausen, Arbejdsmand Clausen, Hjembæk
Anne Lise Glenhøj, Tømrer Glenhøj, Akselholm
Ellen Marie Hansen, Boelsmand Hansen, Jorløse Flidspræmie
Anni Marie Jensen, Gårdejer Jensen, Jorløse
Inger Johansenr, Skorstensfejermester Johansen, Jyderup *fb*
Ingeborg Kjær, Gårdejer Kjær, Viskinge
Tove Larsen, Overlærer Larsen, Akselholm
Hanne Øster Larsen, Gårdejer Larsen, Eskebjerg
Jørgen Finn Melchiorsen, Fru Greisvold, Føllenslev
Per K. Petersen, Købmand Pedersen, Bregninge
Gitte Helmer Petersen, Direktør H. Petersen, Svebølle
Jørgen Christian Petersen, Gårdejer Petersen, Eskebjerg
Ella Rasmussen, Stationsforstander Rasmussen, Jyderup Flidspræmie
Poul Simonsen, Overgartner Simonsen, Viskinge

Mellemskoleeksamen 195615
Mellemskoleklasse A (22 elever på dette niveau)
Anna Assum, Læge Assum, Terslev
Jens Erik Enevoldsen, Arbejdsmand Enevoldsen, Jyderup
Flemming Eriksen, Gårdejer Eriksen, Buerupgård
Hanne Hansen, Bagermester Hansen, Jyderup
Birgitte Hjortsø, Planteskoleejer Hjortsø, Viskinge
Hanne Fau Jørgensen, Bogholder Jørgensene, Jyderup
Ida Jørgensen, Underfodermester Jørgensen, Mørkøv
John Erik Morthensen, Musiker Morthensen, Mørkøv
Finn Nielsen, Savværksarbejder Nielsen, Jyderup
Kirstenf Tove Greve Nielsen, Arbejdsmand Vilfred Greve Nielsen, Jyderup flidspræmie
Solveig Nielsen, Vognmand Petersen, Mørkøv
Elsa Olsen, Værkfører Olsen, Jyderup
Janeg Gylling Olsen, Købmand Gylling Olsen, Jyderup
Lene Gylling Olsen, Købmand Gylling Olsen, Jyderup
Inger Petersen, Gårdejer Petersen, Skamstrup
Arne Munch Rasmussen, Chauffør M. Rasmussen, Jyderup
Connie Rasmussen, Bager Rasmussen, Særslev
Kirsten Schmidt, Blikkenslager Schmidt, Jyderup
Peter Schoch, Proprietær Lind, Tornvedgård
Finn Slott Sørensen, Centralbestyrerinde Fru Sørensen, Knabstrup
Inger Agnete Treschowi, Godsejer Treschow, Toftholm, Mørkøv
Bente Weinreich, Guldsmed Weinreich, Mørkøv

Mellemskoleklasse B15 (27 elever på dette niveau)
Kirsten Brabrand Andersen, Fabrikant B. Andersen, Alleshave
Else Kamilla Christensen, - ingen oplysninger!
Per Christensen, Vognmand Christensen, Viskinge
Ib Christensen, Vognmand Christensen, Svebølle
Else Birte Hansen, arbejdsmand Laurits Jørgensen, Viskinge Børnehjem4
Jørgen Hansen, Gårdejer Hansen, Eskebjerg
Lizzie Hansen, Gårdejer Hansen, Snertinge
Hanne Plougborg Jensen, Mejeribestyrer Jensen, Føllenslev
Anni Jørgensen, Gårdejer Jørgensen, Torpe
Henning Kristensen, Gårdejer Kristensen, Hjembæk
Ulla Kristensen, Chauffør Kristensen, Svebølle
Kirsten Kristiansen, Konstruktør Kristensen, Svebølle
Kirsten Brandrup Larsen, Snedker Larsen, Snertinge
Inge Mortensen, Traktorfører Mortensen, Svebølle
Anny Dyveke Nielsen, Smedemester Nielsen, Holmstrup
Ester Borg Nielsen, Banearbejder Nielsen, Stokkebjerg
Georg Solberg Nielsen, Cykelhandler Nielsen, Eskebjerg
Lizzie Nielsen, Graver og ringer Nielsen, Hjembæk
Arne Normand, Overbetjent Normand, Føllenslev
Verner Damgård Olsen, Tømrer Olsen, Viskinge
Kirsten Pedersen, Proprietær Pedersen, Viskingegård Flidspræmie
Kirsten Toudal Petersen, Gårdejer Petersen, Bassebjerggård
Ole Petersen, Forpagter Petersen, Rugtvedgård
Agnete Lohmann Poulsen, Godsejer L. Poulsen, Egemarke
Bodil Margrethe Holm Sørensen, Repræsentant Karl Johan Sørensen, Viskinge Børnehjem5
Lena Voss Sørensen, Fru Gårdejer Sørensen, Jorløse
Elin Voss, Arbejdsmand J. Hansen, Viskinge



Påskeliljen og Nej
1956 Dimissionstalen
København
Årgang 1956 holdte jubilæum 2006

1955, 19.aug.; Sognerådets lukkede møde
På det lukkede sognerådsmøde i aftes blev bl.a. givet fripladser til børn på Jyderup Realskole.
Fripladser blev givet til Fabriksarbejder Knud Hansen, Holbækvej 125, Savværksarbejder Hans Nielsen, Høedvej, og bagersvend Klarskov Christensen, Nyvej10
(De har ikke fået friplads på skolen, men Jyderup Sogneråd betaler for eleverne)
Dog minus brændsel og kladdehæfter (ifølge Kirsten Prang betalte eleverne selv dette)

1955, 1. okt.; Uheld i skolegården
Den 9 årige pige Lena Ravnebjerg, datter af manufakturhandler Ravnebjerg, Jyderup, faldt i går under leg i skolegården så uheldigt, at hun pådrog sig brud på højre arm. Falck i Snertinge kørte Lena til Kalundborg sygehus, hvor armen blev lagt i gips, hvorefter hun kunne køres til sit hjem16

1955, 5. okt.; Efterårsferie
Jyderup Realskole giver efterårsferie fra 17. til 24 oktober 195517

1955, dec; Juleferien starter i kirken
1955, 5. okt.; Uheld på Realskolen
Den 15 årige skoleelev Ingen Mortensen, datter af gdr. M., "Det røde hus" ved Kattrup var i går så uheldig at glide, da hun ville gå ind ad en dør på Jyderup Realskole. Den ene fod blev kraftigt forstuvet, men efter behandling hos læge Troest, kunne Inge føres til sit hjem18

1956, 5. jan.; skolen begynder
I dag fik byen sit hverdagsansigt igen, idet skolerne atter begyndte efter endt jule- og nytårsferie. Jyderup Realskole begynder dog først i morgen.
Grandguirlanderne fik lov at sidde længe, de sidste er lige taget ned, og livet går atter sin vante gang i den nyttige hverdagsdragt19

1956, 8. maj; eksamen er begyndt.
På mandag begynder den skriftlige eksamen på Jyderup Realskole.
Realklassen indleder med dansk stil, og 4. Mellem med genfortælling. der fortsættes 8., 9. og 11. maj.
Mundtlig eksamen varer fra 30. maj til 21. juni, og afslutningen finder sted den 23. juni. I alt medvirker 35 censorer, deraf de 16 beskikkede af Ministeriet, og de 19 indbudt af skolen. Der indstilles i alt 77 elever. I øvrigt er skolebestyrer Vang Petersen af Inspektionen beskikket som censor i matematik og skal medvirke ti Københavnske Kommuneskoler fra 28. maj til 2. juni7

1956, 8. maj; Eksamen er begyndt.
Den skriftlige eksamen på Jyderup Realskole er begyndt i dag. Eleverne valgte mellem to emner: 1) Forskellige former for dannelse og den værdi, de har. Dette noget mærkelige emne bliver i dag stærkt kritiseret i hovedstadsbladene, da det som bekendt er ens landet over. Det andet emne lyder mere hverdagsagtigt. 2) Sukkeret, det fremstilling, anvendelse og betydning.
4. Mellem har genfortælling over emnet "En jagthistorie"8

1956, 23. juni; Realeksamen & mellemskoleeksamen på Jyderup Realskole, i denne artikel nævnes alle navnene på elever fra Real og Mellemskoleeksamen. Samt at en elev skal til sygeeksamen.
Oplyser at der er afslutning for elever og deres forældre, hvorefter skolen giver sommerferie9

1956, 21. aug.; Sygeeksamen ved Jyderup Realskole
Som tidligere omtalt manglede en af eleverne fra Jyderup Realskoles 4. mellem på grund af sygdom to skriftlige fag ved den afsluttende eksamen med den pågældende elev først i september måned11

1956, 5. okt.; eksamen med fint resultat
Kirsten Larsen, datter af snedkermester Niels Aage Larsen, Snertinge, der på grund af sygdom ikke var mellem dem, der gik op ved Jyderup Realskoles eksamen i juli, har nu bestået eksamen med fint resultat12


1960, 12. sept.; 10 års mærke tropsfører Per Gundersen
10 års mærke til tropsfører. Tropsfører for Dronning Margretes trop, Per Reinhardt Gundersen, Jyderup, har fået tildelt 10 års hædersmærket for aktiv spejdertjeneste6


Kilder:
Kilde 1: Lene Ravnebjerg, Jyderup Kirkebog 1958-74, opslag 26 nr. 17+18, forældre Mogens Ravnebjerg og Erna Betty Wognsen, + se elevliste 1923
Kilde 2: Lissie Ravnebjerg, Jyderup Kirkebog 1958-74, opslag 26 nr. 17+18, se tekst ved slutnote 1
Kilde 3: Anette og Marianne Søvndahl Petersen, Jyderup Kirkebog 1958, opslag 26, nr. 19 og 20
Kilde 4: Viskinge Kirkebog 1944-59 opslag 141 nr. 11 konfirmeret 3/10.1954 Else Birte Hansen, arbejdsmand Laurits Jørgensen og Krista Kristiane f. Poulsen, Islandsgade 18, København i pleje Viskinge Børnehjem
Kilde 5: Bodil Margrethe Holm Sørensen, Repræsentant Karl Johan og Gerda f. Rasmussen, Haslev i pleje Viskinge Børnehjem Viskinge Kirkebog 1944-59, opslag 141 nr. 9 konfirmeret 3/10.1954
Kilde 6: Kalundborg Folkeblad 12. sept. 1960, side 3; 10 års mærke tropsfører Per Gundersen
Kilde 7: Kalundborg Folkeblad 8. maj 1956, side 3; Eksamen er begyndt.
Kilde 8: Kalundborg Folkeblad 8. maj 1956, side 3; Eksamen er begyndt.
Kilde 9: Kalundborg Folkeblad 23. juni 1956, side 3+4; Realeksamen & mellemskoleeksamen på Jyderup Realskole
Kilde 10: Kalundborg Folkeblad 19.aug. 1955, side 4; Sognerådets lukkede møde
Kilde 11: Kalundborg Folkeblad 21. aug. 1956, side 4; Sygeeksamen ved Jyderup Realskole
Kilde 12: Kalundborg Folkeblad 5. okt. 1956, side 3; Eksamen med fint resultat
Kilde 13: Jyderup Realskoles årsberetning 15. maj 1956, E. Christensen, Jyderup Bogtrykkeri, Jyderup
Kilde 14: Jyderup sognerådsbog, Rigsarkivet. Fra Flemming Thorsen, april og maj 2016
Kilde 15: Jyderup Realskoles årsberetning 1957, Jyderup Realskole, den i maj 1957, Jyderup Bogtrykkeri, E. Christensen
Kilde 16: Kalundborg Folkeblad 1. okt. 1955, side 3; Uheld i skolegården
Kilde 17: Kalundborg Folkeblad 5. okt. 1955, side 3; Efterårsferie
Kilde 18: Kalundborg Folkeblad 5. okt. 1955, side 3; Uheld på Realskolen
Kilde 19: 1956, 5. jan. - KF, side 3; skolen begynder
Kilde 20:
Kilde 21:
Noter:
*fb* betyder at du kan finde personen på internetportalen Facebook
a) Jørgen Gybel Jensen; fb-siden "Du ved du er fra Jyderup når"
Når man har været til havnefest i Havnsø, gik ud på en defekt broklap til Sejerøfærgen - broklappen brød sammen
b) Mejerist og direktør for mejeriet ved realskolen, oplyst af Anne Fau Greve maj 2013
c) Jyderup Kirkebog 1950-63, opslag 160, nr. 20 Bent Andersen, RIP november 2012
d) Jyderup Kirkebog 1950-63, opslag 159, nr. 15 – konfirmeret 7/10. 1956 Aksel Gybel Jensen
e) Mejerist og direktør for mejeriet ved realskolen oplyst af Anne Fau Greve maj 2013 [Jyderup Kirkebog 1950-63, opslag 192 nr. 0, Hanne konfirmeret 25/9.1955 og fader ses driftleder]
f) Kirsten konfirmeret 25/9.55 Jyderup Kirkebog 1950-63 opslag 191 nr. 0
g) Jane konfirmeret 25/9.55 Jyderup Kirkebog 1950-63, opslag 191. nr. 0 - og gift med lærer hr. Erik Kyhnæb
h) Navneændring nu Mona Jensen
i) Mørkøv kirkebog 1940-48 opslag 53 nr. 4 født 6. februar 1941
j) Navneændring nu Inge Møldrup Petersen
k) Tilføjet Broskov 16. dec. 2015
l) Herbert Duholm oplyser nov. 2016 navneændring for Inger Krogh nu Inger Stilhoff
m) Fra sognerådsprotokol; 16/6.1955 (sagsnr. 1612) Gdr. Chr Sivertsen, E—vej, ansøger om friplads til søn Palle på Jyderup Realskole. Bev. 1/1 friplads14
o) Fra sognerådsprotokol; 17/5.1955 (sagsnr. 1594) P. Møldrup, Emmabodavej. 14/5.55. Friplads på Jyderup Realskole til datteren Lis f. 28/3.43. Bev. ½ friplads14
p)Fra sognerådsprotokol; 18/8.1955 (1641) Knud Hansen, Holbækvej 25. Friplads til søn. Bev. 1/1 friplads + bøger
(1642) Saværksarb. Hansen. Høedvej. Friplads på realskolen til søn. Bev. 1/1 fripladser
(1643) murerm. Børge Jensen Hoedvej. Friplads på realskole til søn. Bev. 1/1 fripladser
(1644) Bagerm. Klarskov Christensen, Nyvej 21, friplads på Jyderup Realskole til søn. Bev.14
q) 21/4.1955 (1575) Fru Gerda Nielsen, Skarridsøgade. Hjælp til skolepenge til søns skolegang på Jyderup Realskole. Bev. 1/1 friplads14
til q) (Finn Bjørn Nielsen) ses Jyderup kirkebog 1950-63 opslag 159 nr. 17 konf. 7/10.1956; fader ses manufakturhandler og fru Gerda samt boende på Skarridsøgade.
og fra sognerådsprotokol 19/4.1956 (sagsnr. 1852)
Poul J søger friplads på Jyderup Realskole fra 1/8.1955 – Bev. 1/1 friplads fra 1/8.1955 (Der står 1955 i teksten, det kan være en skrivefejl)14
r) Navneændring nu Inger Clausen oplyst af Inger 14. september 2017
s) Navneændring nu Erna Hansen ses ved klassens sammenkomst 2006
t) Ses Dorthe Sejr Andersen ved klassens sammenkomst 2006


Sidst rettet 24. september 2017
©Jyderup Realskole