Retur forside elevlister



Elevliste 1974/75
Børnehaveklassen
Allan Clausen, Jorløse 33, 4470 Svebølle13
Poul Jegbjerg Laursen15 *fb*

1 Klasse
pt. ingen information om elever for denne klasse
2 Klasse
Marion Larsen, Larsen, Stedinghus
Martin Ohlin47
3 Klasse
pt. ingen information om elever for denne klasse
4 klasse
Mona R. Petersenu Kollegiet *fb*
Irene Jensen
Michael Nielsen, Birkegården
5 Klasse
Benny Darman, Birkerød, Stedinghus
Birgitte Andersen, Realskolen (1,22 Piger, 50 meter rygcrawl årgang 62)5
6. Klasse
(fra Per Wodskou 6. klasse 75 er det Kildegaard som poserer, og vi var en ren drengeklasse)
Billede kommer
Jyderup Realskoles 6 kl 1975
6 klasse fra Jesper Tving
6 Klasse
Gitte Andersen,
Folke Brøgger Andersen *fb*
Tonni Ristorp *fb*
Kim Nielsen,
Flemming Molin *fb*
Jesper Tving *fb*
Ole Darman, Birkerød, Stedinghus
Erik Hansen
Allan Randa, *fb*
Michael Eibye,
Anette Nielsen,
Jeanie Jeannette Petersen, Frikvarter juni 75, side 14 (6a)*fb*
Charlotte Jensenx Tjørnemarksgården7 *fb*
Charlotte Jørgensens *fb*
Jørn Lindholm Bohlbro16 *fb*
Fritz Michael Eckhof Hansen17,
Jens Michael Beck Jensent,17 *fb*

Gitte og Jeanie - 1974 6 klasses tur til grænselandet
7.a Klasse
Leif Achen Christensen18 *fb*
og de her hører til 7. klassetrin
Brystsvømning, 100 m, 4 løb (årgang 61): Steffen Elkjær, Realskolen 2,03 (7/Kl)6
Brystsvømning, 100 m, 8 løb (årgang 61): Ilse Nielsen, Realskolen 2,016
Drenge, 50 meter rygcrawl (årgang 61): Knud Jensen Realskolen 0,506
Kenny Hyrland20


7.b21
Allan
Lars
Torben
Martin Hansen22
Henning
Peter
Claus
Helle Svensson23
Hanne Maria Jalborg, Kollegiet *fb*
Jette Nielsenr
Erik Filthuth Filler,
Birthe Dam Christensen
Lisbeth Pedersen
Susanne
Peter Darman, Birkerød, Stedinghus
Mette Susanne Krogh30, Jyderup *fb*
Marianne Ølholm, Lærer Ølholm, Jyderup [ses Frikvarter juni 1975, side 14 (jette og marianne 7b)]
Helle Svensson skriver juni 2014 at hun og Mette har redet igennem Jyderup, 2 på 1 hest...
Jyderup Realskoles 7 kl 1975
7.b fra Hanne Jalborg


8 klasse A24
Inge Marie Petersen, Kollegiet (8a), [fra Frikvarter juni 1975, side 16]
Joan Beck25 *fb*
Leif25 (mgl efternavn) (Stina Thorsteen mener de gik i 8 kl.)
Drenge, 50 meter rygcrawl (årgang 60):Henrich Lippert Realskolen - (8 klasse, ses 9. kl. 1976)2
Øverst fra venstre:
Frank Hansen,
Johnny Jensen ✝ RIP 1977
Kent B. Kantstrup24, Stedinghus *fb*
Henning Nobert Knudsen, Kollegiet ✝ RIP 1984
Nederst fra venstre:
Jørgen (evt. Holm)
Palle Jessen *fb*
Frank Flemming Jensen (Silver)26 *fb*
Jørgen Rigtrup, Kollegiet *fb*
Erwin Michael Jørgensenp (Skovtrolden) *fb*
Frank Verner Hansen24

Jyderup Realskoles 8 kl. 1974
8. klasse fra Kent B. Kantstrup

8 klasse27
Mgl. navn øverste række
Midten fra venstre:
Carl Aage Mortensen, Kalundborg *fb*
Lisbeth Feddersen, Kalundborg
Sabrina Hansen
Jan, Kalundborg
Niels Henrik Jensen,
Nederst fra venstre:
Erik Henckel, Kollegiet *fb*
Ole Bülow
Freddy Starbeck
(Kim Søgaard)
Kim Petersen, Birkegården
Der er noget galt i midterste række for det er Calle, en "pige", en "dreng", hr. Larsen, en "pige" og en "dreng"
Peter Juul31
Jyderup Realskoles 8 kl 1975
8 klasse fra Calle Mortensen
9.a klasse3
Erik Darman, Birkerød, Birkegården *fb*
Bo Wiet Ebbesen, EB skolefodbold
Pia Marianne Ekstrand,
Pia Marianne Grossmeyer *fb*
Kathe From Hansenl *fb*
Allan Henriksen,
Niels Anders Jensen,
Peter Johansen, (evt også Peter Grøn, ses sådan på klassebillede) svømning
Vibeke Bernth Meyer,
Ole Nielsen *fb*
Gitte Møland Pedersen,
Lene Anne Grethe Moll Petersen,
Svend Erik Petersen (Kaldt Gynge), Flidspræmie
Tommy Andersen *fb*
Ellen Margrethe Hillebrandt Rasmussen,
Heinrich Bay Rasmussenm *fb*
Steen Friis Risbo,
Anne-Marie Sichlau-Jensen,
Klavs Waldorff. - svømning
Jyderup Realskoles 9 kl 1975
9 klasse fra Marianne Grossmeyer
9.b klasse3
Jette Nordal Andersen *fb*
Uwe Becker,*fb*
Brian Christian Krogh Hansen,
Jan Brian Hansen,
Susan Egelund Jensenn Birkegården*fb*
Hans Jørgen Jørgensen,
Helle Majbritt Pia Kristjansen,
Kim Juul Ljungdal,
John Nielseno Flidspræmie
Kirsten Nielsen,
Lene Ritha Schrøder *fb*
Heidi Støttrup Sloth,
Jens Sundtoft, Birkegården ✝ RIP

på 9 klassetrin nævnes Heidi som vist kun gik der i ”9” og kom fra Ledøje
Tommy Petersen, 9 Klasse, fra klassebillede + svømning
Jyderup Realskoles 10 kl 1975
10 klasse fra Jens Heidelbach

10 klasse3
Billede af klassen Frikvarter juni 1975 side 19
Lærer Fru Gerty Frederiksen
Maj Britt Andersen, Flidspræmie
Marianne Fomsgaard Andersenj Flidspræmie *fb*
Jennifer Benjamin,
Michael Frid, Birkegården
Susanne Glymingk (Sia), Kollegiet Flidspræmie *fb*
Lone Gude Jensen, Vallensbæk
Yvonne Keller,
Stig Lundgaard,
Jimmy Brian Madsen,
Birthe Due Nielsen, Birkegården
Johnny Olsen,
Jens Heidelbach Pedersen, Birkegården *fb*
Margit Rungsted Sunekærø, *fb*
Bjarne Aage Sørensen *fb*
Søren Michael Wager,
Lise-Lotte Wennergren *fb*
Kim Kühn Sørensen, forlod skolen i dette skoleår
Jyderup Realskoles 10 kl. 1975
10 klasse fra Bjarne Sørensen

Bjarne Sørensen *fb*
Bo Laursen *fb*
Lone Gude Jensen

Pt vides ikke hvorfor der er 2 næsten ens billeder af 10 kl. fra Jens og Bjarne, måske er det først og sidst i skoleåret
1 Real
Arne Agyeman Sampson, *fb*
Susanne Rahbæk *fb*
Jens Kleist, *fb*
René Wiet Ebbesen *fb*
Bjørn Holberg Hansen Israelsen,
Michael Dyreborg Christensen *fb*
Preben Rasmussen
Iben Kofod32 svømning
Christian, [se Frikvarter juni 1975 side 8] - se 1976 evt jespersen - se svømning
William Gottlieb44
Brian Christiansen43
Ken Gaarde34
Hanne Jensen11

Piger, 100 meter fri svømning (årgang 60): Jane Larsen 1,40 (ingen skole), Vibeke Rasmussen, Realskolen 2,49
Drenge, 100 meter (årgang 60): Carsten Petersen Realskolen 1,312
Jyderup Realskoles 1. Real 1975
1. Real fra Sanne Rahbek
1. Real
Per Bredholdt Frederiksen11, lærerinde fru Frederiksen, Jyderup
Søren Bek Jacobsen (Sud)11 ✝ RIP
Jesper Hehnel, skolebestyrer Hehnel, Jyderup *fb*
Stina Thorsteen Christenseng arbejdsmand Freddy Christensen, ”Stedet”, Katrinebjerg, Holmstrup sogn. *fb*
Tina Warth Johanseni11 svømning *fb*
Michael Friman (Jensen)19, Birkegården *fb*
Jørgen Åge Hastrup11, godsejer Hastrup, Jyderup
Preben Rasmussen11 *fb*
Maj-Britt Larsen11, lærer Larsen, Stedinghus *fb*
Carsten
Lone
Pia Kjeldgaard11 *fb*
Mai-Britt
Sussie
Lilly Margrete Schnell Wegener11
Hanne Sckaletzh11, Sølyst, Jyderup *fb*
Jesper Hehnel, skolebestyrer Hehnel, Jyderup *fb*
Jyderup Realskole 1975
1. Real 1974/75 fra Stina Thorsteen
Bagerst: Per, Søren, Michael, Jesper.
Midten: Carsten,Preben, fru Hartimmer, Lone, Maj-Britt,
Forrest: Pia, Mai-Britt, Tina, Stina, Sussie, Lilly.

2 real A – Frikvarter 75, side 16 ses at der er en 2 real a og b 1975 Holland
Arno Ivan Johil Madsen *fb*
Anette Kragh
Maj-Britt Holme, [Frikvarter juni 75, side 16] *fb*
Susanne Brandte
Henrik Petersen46 *fb*
Henrik Hansen (lavben), Kollegiet ✝ RIP
Kirsten Nielsen, Kollegiet ses 7 kl. 73 ved konfirmation og 3 r
2 Real B
Stig Henning Jensen, *fb*
Susanne Warth Johansen *fb*
Beth Pernille Ottesen, ✝ RIP sep 2013
Allan Jan Rasmussen-Orris, (evt. Birkegården) *fb*
Bente Jensenf *fb*
Ingrid Lisbeth Jensen12 *fb*
Eggert Boserup *fb*
Anne Pernille Kroghæ *fb* Frikvarter juni 75, side 14
Michael Petersen *fb* [Frikvarter jun 76, side 17]
Kim Breinbjerg (ses 3. Real B 1976)
Niels H. Jørgensen1 (årgang 58):

Jyderup Realskole 2 Real B 1974/75
Klassebillede fra Michael Petersen, som arbejder på at komme med et "bedre" klassebillede
3. Real35
Susanne Bastholm Andersen,
Inger Lise Andersena *fb*
Jesper Brinkløv-Jensen, Lærer K-E. Brinkløv-Jensen, EB skolefodbold
Erik Dam Christensen,
Lise-Lotte Dyreborg Christensen, ✝ RIP 2006
Annelise Henriette Christensen,
Lise Birgitte Juhl Frostb
Andreas Hastrup, hofjægermester Hastrup
Karen Bodil Jørgensen,
Niels Hyrup Jørgensen Flidspræmie
Solveig Jürgensen, Kollegiet45
Finn Henrik Larsen, Birkegården, EB skolefodbold
Svend Larsen,
Vibeke Britt Larsen,
Anders Schwartzbach,
Marianne Elisabeth Stampe,
Jens Henrik Vejgaard Sørensen, Slagelsevej 48, Jyderup
Flemming Ulsingc, Birkegården *fb*
Vibeke Borggreen Winther, *fb*
Susanne Nielsend, Frikvarter juni 1975)
Jyderup Realskole 1975
3 Real. Billedet fra Frikvarter juni 1975


1975 april; 41 på travetur
Jyderup og Omegnes Turistforening havde atter søndag formiddag arrangeret kondi- og traveturen. Man havde denne gang besøg fra marchforeningen "Vablen" i Holbæk, ligesom en del elever fra de store klasser ved Jyderup Realskole deltog i turen. I alt drog 41 ud på turen, der var tilrettelagt af E. Juul Andersen, Jyderup, der også ledede turen. Man gik gennem Bjergsted skov, krydsede Skovvejen, videre gennem Bjergsted bakker, Aunsøggård, Øresø, Strids Mølle, Skovhaven, Birkenæs og tilbage til Jyderup.
En dejlig frisk tur, gennem naturskønne områder. Turen var på 18 km og blev klaret i fin stil af de mange deltagere, inden frokost8

Skriftlig eksamen april 1975 på Jenny Mariehjemmet.

1975 meget kort omtale af lejrskoletur
1975 Norge
1975 Jugoslavien



Uden klassetrin
Kirsten Bülow Christensen14, Regstrup - placeret forkert iht. klassebillede nov 2015 evt. 2 r eller 9
Lisbeth Steenfath36, Kollegiet
Irene Meklenborg oplyser hun gik på skolen 1974-7837 *fb*
Bo Harthimmer41 kf 27 maj 1975 styrt på cykel (her 8 år)
Fra eb's skolefodbold ses Bo Johansen og Benny Hansen [Kilde eb nov 1974]
Majbrit Holme nævner en Ken Christensen38 som gik på skolen 1974-76

I artikel 1/5. 1975 Den lille kostskole (elever mellem 10-12 år) nævnes 4 elever uden efternavn eller klasse; disse er Bernhardt, Michael, Henrik og Carsten.

Jan Jacobsen39 (blev bortvist fra skole)
18. marts 1975 DUKA nævnes Jørgen Hansen42, Realskolen
18. marts 1975 DUKA nævnes Kenneth Janning42, Realskolen
Flere af denne årgangs elever deltog aktivt i svømning i Jyderup Svømmehal

Per Wodskou (tror det er 5-6 klasse);
Jeg kan supplere med navne på elever som:,
Bo og Per Kratholm40,
Ole Jensen40,
Ivan Hornbæk,
Verner (fra Kalundborg)40.
Leif fra Slagelse40, som havde en storebror der gik en klasse over os.
En anden Bo, Peter som begge havde større brødre på skolen40.
Jeg prøver at grave klassebilledet frem når jeg er hjemme på juleferie.
6. klasse 75 er det Kildegaard som posserer, og vi var en ren drengeklasse.

Michelle Klæstrupy oplyser 3. dec. 2014 at hun gik på skolen ½ år omkring 1975 (evt. 5 kl. Realskolen), og igen 78/79 (evt. 8 kl. JEG), 81/82 (10. kl. JEG)

I 1975 havde skolen elever fra Vietnam; Nihim og Phung9 og Huong10

Carsten Per Meyer, Birkegården *fb* (fællesbillede birkegården)
Evt. Steen Glyming
Marius Mathiesen oplyser at han gik på skolen fra 1970-80 den 24. januar 2016
Henrik Petersen bekræfter han gik på JR 1971-76, kan ikke placere ham i dette skoleår, 23. marts 2017
Kilder:
Kilde 1: Kalundborg Folkeblad 29. okt. 1974, side 6; Svømmestævneresultater
Kilde 2: Kalundborg Folkeblad 29. okt. 1974, side 6; Svømmestævneresultater
Kilde 3: Kalundborg Folkeblad, 17. juni 1975, ses også i Holbæk Amts Venstreblad 14. juni 1975
Kilde 4: Kalundborg Folkeblad 29. okt. 1974, side 6; Svømmestævneresultater
Kilde 5: Kalundborg Folkeblad 29. okt. 1974, side 6; Svømmestævneresultater
Kilde 6: Kalundborg Folkeblad 29. okt. 1974, side 6; Svømmestævneresultater
Kilde 7: Charlotte Kwasinak 19. november 2014
Kilde 8: Kalundborg Folkeblad 21. april 1975, side 6; 41 på travetur
Kilde 9: Bente Kvien Jensen, Sonny Andersen, Vibeke B. Winther og Jens Kleist i facebooktråd 8/6.15 oplysning om elever fra Vietnam
Kilde 10: Vibeke Borgreen Winther 8. juni 2015
Kilde 11: Oplyst af Hanne Sckaletz
Kilde 12: Lisbeth startede i 8 kl. men flyttedes over i 1. R. ved efterårsferien opl. af Lisbeth Ebbesen 14/9.2014)
Kilde 13: Kalundborg Folkeblad, 17. marts 1979, side 6; Jyderup Realskole (læserbrev fra vred forældre)
Kilde 14: Kirsten Bülow Christensen ses 5 kl + 2 R/ ?Kirsten Bülow Stedinghus Christensen, Regstrup
Kilde 15: Poul Jegbjerg Laursen oplyser 1974-80
Kilde 16: Oplyst af Jørn Lindholm Bohlbro
Kilde 17: Oplyst af Jens Michael Beck Jensen
Kilde 18: Oplyst af Leif Achen Christensen 14. juli 2013
Kilde 19: Michael Friman (Jensen) oplyser 1975-77 på siden Birkegården (dagskoleelev fra påske 76)
Kilde 20: Kenny Hyrland oplyser 10. august 2014 han gik i 7 kl. 1974/75
Kilde 21: Klassebillede og fornavne fra Hanne Jalborg
Kilde 22: Martin Hansen skriver i Frikvarter dec 1973, side 13
Kilde 23: Oplyst af Helle Svensson 1971-76
Kilde 24: Klassebillede og oplysninger om navne fra Kent B. Kantstrup
Kilde 25: Oplyst af Chris White
Kilde 26: Fra Frank Jensen (Silver) tog 8 kl. og 1 uge af 9 herefter 1. Real
Kilde 27: Klassebillede og navne fra Calle Mortensen
Kilde 30: Mette Susanne Krogh oplyst af Jette Gydov
Kilde 31: Peter Juul oplyser 4. klasse - 3. Real bør høre til 8. klasse
Kilde 32: Oplyst af Iben Kofod
Kilde 33: Oplyst af Stina Thorsteen
Kilde 34: Oplyst af Ken Gaarde
Kilde 35: Kalundborg Folkeblad, 17. juni 1975, ses også i Holbæk amts venstreblad 14. juni 1975
Kilde 36: Fra Kollegiebillede fra Jesper Hansen og information om Lisbeth Steenfath fra Hanne Jalborg
Kilde 37: Irene Meklenborg oplyser hun gik på skolen 1974-78
Kilde 38: Majbrit Holme nævner en Ken Christensen som gik på skolen 1974-76
Kilde 39: Jan Jacobsen nævnes af Susanne Hagen må være mellem 73-75 (blev bortvist fra skole)
Kilde 40: Oplyst af Per Wodskou
Kilde 41: Kalundborg Folkeblad 27. maj 1975; styrt på cykel (Bo Harthimmer 8 år)
Kilde 42: Kalundborg Folkeblad 18. mar., side 6; DU-KA svømning
Kilde 43: Stina Thorsteen spørg efter Brian Christiansen april 2013 (Stedinghus), gik ud efter 2R, fortsatte på gymnasiet og har fundet ham - narkoselæge i Jylland
Kilde 44: Stig H. Jensen, skriver at William gik ud af 2.R 1976
Kilde 45: Billede af Solveig på fb-siden Jyderup Realskoles Kollegie (Solveig boede sammen med Susanne Hagen)
Kilde 46: Oplyst fra HP's fb-side dec. 2016 og bekræftet 23. marts 2017
Kilde 47: Martin Ohlin skriver han har gået på skolen 8 år, oktober 2016
Noter: *fb* efter navne betyder at du kan finde personen på internetportalen Facebook
a) Navneændring Inger Lise Holmstrup Christiansen
b) Navneændring Lise Birgitte Juhl Frost Romby
c) Navneændring Flemming Grundsøe
d) Navneændring Susanne Hviid
e) Navneændring Susanne Brandt Thomsen
f) Navneændring Bente Kvien Jensen
g) Navneændring Stina Thorsteen Madsen
h) Hanne Sckaletz; Nej P. H var ikke den eneste af lærerne der slog. Jeg har fået en lussing af lærer Larsen fordi jeg kravlede over sæderne i en biograf hvor vi som klasse var inde at se "Ordet' af kaj Munk. (juli 2013)
i) Navneændring Tina Warth Johansen Riis
j) Navneændring Marianne Fomsgård Hansen
k) Navneændring Susanne Hagen
l) Navneændring Kathe Larsen og elevnr. 399
m) Navneændring Heinrich Bay
n) Navneændring Susan Egelund
o) Navneændring John Mechta
p) Navn fra afslutningsprogram
q) Navneændring Calle Kasper Christensen
r) Navneændring Jette Gydov
s) Navneændring Lotte Sylvan
t) Navneændring Michael Beck
u) Navneændring Mona R. Damholdt
v) Navneændring Irene Bech Joesen
x) Navneændring Charlotte Kwasniak
y) Navneændring tidligere Bent Pedersen
æ) Navneændring Pernille Andrén
ø) Navneændring nu Margit Rungsted Vecht


Sidst opdateret 23. oktober 2017
©Jyderup Realskole