Retur forside elevlister



Jyderup Realskoles elever 1977/78
Børnehaveklasse
pt. ingen oplysninger om
elever i denne klasse
1 Klasse
Catharina Clausen, Jorløse 33, 4470 Svebølle10
2 Klasse
pt. ingen oplysninger om
elever i denne klasse
3 Klasse
Allan Clausen, Jorløse 33, 4470 Svebølle10
Poul Jegbjerg Laursen11 *fb*
4 Klasse
Laila Hovgaard Blenstrup12, dagskoleelev *fb*

5 Klasse
Marion Larsen13,40, Lærer Larsen, Stedinghus
Anette Salomonsenø Kollegiet, *fb*
Marlene Mathiesen, Aksel Mathiesen15,40
Martin Ohlin14 *fb*
Trine Weinreich40 *fb*
Lars Mejding40, Birkegården
Lars Boserup40
Bo Harthimmer40, lærer Harthimmer, Den gamle skole, Svebølle
Jørn Pauli40
Jacob Helt40
Peer Nielsen40
6 klasse
Michael Agner Rasmussen *fb*,
Puk,
Tina Friis,
Janne Henckel Kirketerp16
Kamilla,
Holger Rud Villadsen *fb*
Lars Honoré
Michael Nielsen,
Kim Olsenw, Kollegiet *fb*
Peer Kjærulf
Michael Tinggaard-Pedersen5 *fb*
Bettina Hørsøe, (Kollegiet billede 77/78)
Kim Rune (Kollegiet billede 77/78)
Jørgen Werner Jensen17 *fb*
Michael Thorsenæ

Herunder Paul René Faurskovs billede hvor 6. klasse står udenfor skolen
Bagerst startende fra venstre; Jannie, Paul René Faurskov, HC, Holger
I midten fra venstre; Bjarne, Puk, Tina, Kjærulf, Michael.
Forreste række fra venstre; Kim Kaj, Peter, Michael, Torben, Tommy.
Siddende; Hans Otto, Mike, & Kaas. Hvis jeg husker rigtigt18
Jyderup Realskoles 6 kl 1978
Jyderup Realskoles 6 kl 1978
og her 6. klasse fra Holger Rud Bøgevad
Øverste række fra venstre: Michael R, ?, ?, ?, Kamilla, Michael Thorsen
Nederste række fra venstre: Peter35, ?, ?, ?, Kim Olsenw, ?


7 Klasse
Charlotte Holm Frederichsen, Kollegiet *fb*
Pia Martinsen
Henrik Nesheim, Kollegietv *fb*
Eva Trice Heyde36 *fb*
Allan Rissum37, Kalundborg *fb*
Jan Honore, Kalundborg38
Gitte Rasmussen, Kalundborg38
Henriette Staunsbrink,8,39, Tjørnemarksgården
7.b har været på en dejlig lejrskoletur til Visby i Thy. Mike, Janne og Kim fortæller herom
Jesper Bang-Madsen 7. kl42>/small>




8 Klasse 19
Tine Salomonsenab, Kollegiet
Brian Heintz *fb*
Dorthe Kristjansenr *fb*
Marianne Bay Kristensens, Typograf Kristensen, Brøndby, Tjørnemarksgården *fb*
Dorte Haupt Larsen,
Mikael Brøndekilde27 *fb*
Benny Darman, Birkerød, Stedinghus
Tom Wendell28, Kollegiet *fb*
Finn Heinrich Ehmsen Johannesen ✝ RIP 2017
Kim Kjeldgaard Marqvordsen31 *fb*
Tina
Verner
Peter
Dan Michael Johansent *fb*
Brian
Flemming Skaarup
Per Rene Hansenae, (Ælle-bælle)Kollegie
Mona R. Petersen, Kollegietu *fb*
Charlotte Willumsen Madsenad, dagskoleelev *fb*
Jyderup Realskoles 8 kl 1978
8 klasse fra Marianne Bay Kristensen
Øverst fra venstre: ?, ?, ?, ?, Evt. Susanne Glud
Midterst fra venstre: Flemming, Marianne, Mikael B, Finn, Per H, Brian H, ?, Vera Hansen/Nielsen
Nederst fra venstre: ?, Tina, Verner, ?, Peter, ?, Dan, Brian
Jyderup Realskoles 9 kl 1978
9 kl fra Birger Hultengren
Øverste række fra venstre:
Nederste række fra venstre:
9 Klasse
Ole Darman, Birkerød, Stedinghus
Tonny Hansen, (Tjørnemarksgården), ✝ RIP 1983
Kim Nielsen,
Lise-Lotte Ankjær Pedersen, Kollegiet *fb*
Anita Winter Hansen,
Steen Steenberg, Kollegiet *fb*
Bent Heidelbach, *fb*
Allan Randa, *fb*
Tonni Ristrop, *fb*
Folke Brøgger Andersen *fb*
Lillian Hammerich
Lykke Ravnager *fb*
Kjeld "McCloud"
Sonny Andersen, *fb*
(Elisabeth Mathiesen? *fb*)
-- der er et billede fra 9 kl. - men blandet navne fra de to klasser.
Forslag til yderligere 9 klasse
Henriette Bjerring Jørgensen, Stedinghusn
Knud Gård Lilaa *fb*
Tina Mortensen, *fb*
Jørn Lindholm Bohlbro20 *fb*
Lena Paghp *fb*
Fritz Michael Hansen,
9 klasse

Klaus Ellelund Hansen *fb*
Steen Møller Madsen, Kollegiet *fb*
Kenneth Jonasen,
Holger,
Linda Jensen
Charlotte Bygballe, Kollegiet *fb*
Jesper Tving *fb*
Lars Michael Nielsen (Chapper),
Tina (Anni) Andersenac *fb*
Anita Minn Dalsager Nielsen, Kollegiet
Svitser,
Frank Kalkerup *fb*
Charlotte Jørgensenm *fb*
Kitta Søs Lilleø Christiansen30 (klassebillede) *fb*
Anne-Grethe Nielsenaa, 29, forlod skolen før eksamen
Lene Groth, Kollegiet *fb*
Alice Lonny Olsen
øverst tv er det ikke Poul?; Ved skak nævnes Poul Dupuy32 og lærer er Eske Strømgaard
Jyderup Realskoles 9 kl 1978
9 kl fra Jesper Tving
Øverste række fra venstre: Poul, ?, ?
Midterste række fra venstre: ?, ?,Charlotte, ? ,"Kjeld "McCloud", Eske Strømgaard
Nederste række fra venstre: ?, ?, ?, ?, ?, Lillian, Lene, Alice
Jyderup Realskoles 10 kl. 1978
10.a klasse fra Connie Lis Mathiesen
Øverste række fra venstre: ?, ?, Allan, Christian, Per
Nederste række fra venstre: ?, ?, ?, Connie, Birthe
10. Klasse A3

Steen Sikker Hansen,
Christian Sander Jensen, Kollegiet
Allan Knud Jonassen, Kollegiet
Birthe Kongsdorff,
Claus Christian Nielsen *fb*,
Claes Levin Olsen, *fb* Birkegården
Connie Lis Pedersen *fb*, Kollegietk
Pia Maria Bek Petersen.
Per Pauli, Kollegiet
10 Klasse B4
Liz Andersen, Kollegiet *fb*
Kim Leif Eriksen *fb* fødselsdag 26/12
Lisa Edel Jensen, *fb*
Heidi Johansen,
Rasmus Johannes Jørgensen,
Mette Susanne Krogh,
Peter Zuleger Nielsen, Kollegiet *fb*
Anne-grethe Sussi Olsenl fik Kollegiets præmie for kammeratskab *fb*
Peter Krogenberg Olsen, *fb*
Tina Olsenå, Kollegiet *fb*
Henning Sørensen, Kollegiet Flidspræmie
Peter Darman, Birkerød


3 Real A1
Lone Elisabeth Andersen, Kollegiet *fb*
Marianne E. Andersen,
Ulla Serup Andersen, Kollegiet *fb*
John Bendixsena, Kollegiet *fb*
Inge Ramberg Bock, Kollegiet *fb*
Else Christensenb, Søbæksvej 7, Jyderup *fb*
Jack Frid, Stedinghus *fb*
Martin Erik Hansen, Stedinghus
Frank Flemming Jensen (Silver), Birkegården *fb*
Pia Ellegaard Mogensenc, Kollegiet *fb*
Bo Overgaardd, Stedinghus *fb*
Christina Vibeke Nielsene, Skibsbygger Nielsen, 2630 Tåstrup, Kollegiet *fb*
Lone Pettersson, Kalundborg
Per Balslev Aagaard, Kollegiet *fb*
Anne Thyregod, Søbæksvej 733, Jyderup
Karin Kurtzweil, Birkegården *fb*,
Sam Jedig *fb*,
Sandra Deschlerf Kollegiet


Skoleskema 1978 Jyderup Realskole
Herover mit skoleskema for 3. Real A, timen der er overstreget om tirsdagen, der står arbejdskendskab (valgfag), vi havde desværre ikke fransk
Jyderup Realskoles 3 Real A 1978
3 real A fra Christina Huus
Øverst fra venstre: Bo von Gegerfelt, Jack Fried, Martin Hansen,
Midterst fra venstre; Anne Thyregod, Marianne Engelin Andersen, Frank Flemming Jensen (Silver), Per Balslev Aagaard, Inger Bock, Pia Ellegaard Noes, Asger Raun,
Siddende nederst fra venstre; Else Fiil Wiet Ebbesen, Ulla Seerup Andersen, John Bendixen, Sam Jedig, Christina Huus, Karin Kurtzweil, Lone Pettersson, Sandra Deschler.


3. Real B2
Uwe Beckerg, Stedinghus *fb*
Carsten John Brodersen, Kollegiet fik kollegiets præmie for kammeratskab *fb*
Birthe Dam Christensen, Flidspræmie
Erik Darman, Birkerød, Stedinghus *fb*
Hanne Maria Jalborg, Kollegiet
Erik Filthuth Filler, Kollegiet *fb*
Peter Juul, Tjørnemarksgården "*fb*
Dennis Réne Liljedahl, *fb*
Jimmy Brian Madsen,
Ilse Nielsen, Kollegiet *fb*
Carl Aage Mortensenh (Calle), Dirketør Mortensen, Kalundborg *fb*
Ole Nielsen, Stedinghus *fb*
Jette Nielseni *fb*
Hanne Birthe Poulsen,*fb*
Kristian Thyregod, Kollegiet
Lisbeth Andreasen
Jyderup Realskoles 3 Real B 1978

3 real B fra Carsten Brodersen21
Øverst fra venstre: Calle, Jimmy og Peter.
Midten fra venstre: Hanne, Ole, Erik, Christian, Uwe, Erik (Filler), Carsten og Hr. Kjølby.
Nederst fra venstre: Ilse, Dennis, Jette, Hanne Jalborg, Lisbeth, Lisbeth A og Birthe


1977 Dimissionstale

Uden Klassetrin:
Mikkel Linck22. Mikkel vinder 3 præmie i tegnekonkurrence, og bor Stedinghus og er 12 år i 1977
Lone Hansen23
Finn Holm Madsen, ses på Kollegie (Stod ved 8 kl.)

i Frikvarter dec 1977 elektronik side 10-12. Claus Moldau (Tjørnemarksgården)(+Frikvarter juni 1977)
Urzula24 nævnes i Frikvarter dec. 1977 side 11 under valgfaget dramatik (8-10 kl.)
Birgitte Rasmussen25 oplyser at hun gik på Jyderup Realskole i 5 år, bør derfor være 6. klasse her!
Marlene Manley26 *fb*
Bettina Vester34 ses på Kollegiebilledet 1977/78 *fb*
Henriette Skyum må have gået på skolen i dette skoleår; hej søde kan du husk Carsten hans kone undervist i regions lære i skolen, de boet ved siden af os hos Hjort den gang på Tjørnmarksgården. Deres barn Maria legede jeg med hun havde hest. kh henry, Hjort gik konkurs med Tjørnemarksgården 1978 (efterfulgt af Jørgen og Ulla Thomsen)
Marius Mathiesen oplyser at han gik på skolen fra 1970-80 den 24. januar 2016
Benny Jensen oplyser 11. nov. 2016; Jeg boede hos sløjdlærer Gordon på en afdeling i Kalundborg (Elmevejens kostskole), årgang 1975 til 197841
Anne Dorte Olesen nu Klauber oplyst via tagging af Kollegiebillede 1976/7743 *fb*
Anne Klauber nævner Liselotte Børgensen, de boede på værelse sammen43
Charlotte Jensen skriver på fb-siden for gensynsfesten 2017 at hun gik ud i 1978 / 10. august 2017

Eksamen 1978
Jeg har er en oversigt over hvilke fag Realklasserne, 10. Klasserne og 9. Klasserne skulle op i (til mundtlig) eksamen, det ses også hvem der er censor og hvorfra censor kommer (by) Huus.
og
En duplikeret A4 for eksamensprocedure for III Real (Engelsk) fra 1978
1. Træk en seddel
2. 15 min forberedelse af ekstemporaltekst uden ordbog, men med papir og blyant.
3. Læreren henter eleven til eksamination
4. Oplæsning og referat af ekstemporaltekst
5. Oplæsning og referat af tekst fra engelskbogen7

I 1978, blev det bl.a. også oplyst i radioavisen hvilke fag der var bortfaldet til eksamen i de forskellige zoner Danmark er opdelt i eksamensmæssigt.
Dvs. man skulle til eksamen i de resterende fag.

I disse dage afvikles for sidste gang de mundtlige prøver til realeksamen. 33.000 elever går til prøve.
I de fire zoner, landet eksamensmæssigt er inddelt i bortfalder følgende fag:
Zone I (København, Frederiksberg og Københavns amt): Tysk, historie, biologi og fransk
Zone II (Frederiksborg, Roskilde, Vestsjællands, Storstrøms og Bornholm amt): Tysk, biologi, geografi og historie.
Zone III (Fyns, Sønderjyllands, Ribe og Vejle amt): Engelsk, tysk, historie og matematik.
Zone IV (Ringkøbing, Århus, Viborg og Nordjyllands amt): Dansk, engelsk naturlære og fransk6

Tilbage
Kilder:
Kilde 1: Udleveret liste over Dimitterende 1978, udleveret til dimittender 10/6. 1978
Kilde 2: Udleveret liste over Dimitterende 1978, udleveret til dimittender 10/6. 1978
Kilde 3: Udleveret liste over Dimitterende 1978, udleveret til dimittender 10/6. 1978
Kilde 4: Udleveret liste over Dimitterende 1978, udleveret til dimittender 10/6. 1978 på Jyderup Realskole
Kilde 5: Michael oplyser selv 1977/78-1982
Kilde 6: Tidens skole 1978 nr. 10. 25 maj side 21; Sådan blev den sidste eksamen for realisterne
Kilde 7: Udleveret materiale eksamen 1978 - fra Christina Huus
Kilde 8: Jyderup Realskoles skoleblad Frikvarter dec. 1977, side 31 og Marianne Bay Hede
Kilde 9: Birgitte oplyser 14. juli 2015 at hun gik på Jyderup Realskole i 5 år
Kilde 10: Kalundborg Folkeblad 17. marts 1979, side 6; Jyderup Realskole (læserbrev fra vred forældre)
Kilde 11: Oplyst af Poul Jegbjerg Laursen 1974-80
Kilde 12: Oplyst af Laila Hovgaard Blenstrup
Kilde 13: Oplyst af Marianne Bay Kristensens
Kilde 14: Oplyst af Martin Ohlin
Kilde 15: Aksel Mathisen er indvalg i Jyderup Realskoles bestyrelse, så bør man have min. 1 barn på skolen
Kilde 16: Janne boede på Kollegiet oplyst af Holger Rud Bøgevad
Kilde 17: Oplyst af Jørgen Werner Jensen
Kilde 18: Klassebillede og naven fra Paul René Faurskov (Farver)
Kilde 19: Klassebillede og navne fra Marianne Bay Kristensens
Kilde 20: Oplyst af Jørn Lindholm Bohlbro
Kilde 21: Klassebillede fra Carsten Brodersen
Kilde 22: Kalundborg Folkeblad 6 april 1978 side 6. Mikkel vinder 3 præmie i tegnekonkurrence, og ses at bo Stedinghus og være 12 år
Kilde 23: Oplyst af bror Lars Jensen 24. jan. 2015
Kilde 24: Urzula nævnes i frikvarter dec. 1977 side 11 under valgfaget dramatik (8-10 kl.)
Kilde 25: Birgitte Rasmussen oplyser at hun gik på Jyderup Realskole i 5 år, bør derfor være 6. klasse her!
Kilde 26: Marlene Manley oplyser 1976-79, 22. juli 2015
Kilde 27: Oplyst af Mikael Brøndekilde
Kilde 28: Oplyst af Tom Wendell gik i 8c, og forlod skolen i skoleåret
Kilde 29: Oplyst af Anne-Grethe Nielsenaa
Kilde 30: Oplyst af Kitta Søs Lilleø Christiansen
Kilde 31: Oplyst af Kim Kjeldgaard Marqvordsen
Kilde 32: Kalundborg Folkeblad 17. november 1977, side 6; holdresultater
Kilde 33: Oplyst af Else Christensenb at hun og Anne Thyregod boede privat på værelse hos fru Thastum
Kilde 34: Bettina Vester ses på Kollegiebilledet 1977/78
Kilde 35: 6. juni 2015, ses skrevet i mappe med kopi af elevlister, Peter ved elev yderst tv nederste række
Kilde 36: Oplyst af Trice Heyde 6. dec. 2015
Kilde 37: Oplyst af Allan Rissum 18. marts 2016
Kilde 38: Oplyst af Allan Rissum 18. marts 2016, men det ikke sikkert de gik på skolen dette år
Kilde 39: Allan Rissum nævner Henriette (uden efternavn), hun har tidligere stået under elever uden klasse, men pt. placeres hun i denne klasse
Kilde 40: Oplyst af Trine Weinreich 24. marts 2016 og klassekammerater 28. marts 2016
Kilde 41: Oplyst af Benny Jensen 11. nov. 2016
Kilde 42: Frikvarter dec. 77, side 35 - og samtale med JBM 14. nov. 2016 (bekræfter det er ham på billedet)
Kilde 43: Anne Klauber oplyser i april 2017 via fb (gensynsfesten 2017 og siden tidligere elever)
Kilde 44: Charlotte Jensen oplyser afgang fra skolen 1978 den 10. august 2017 på fb-siden for gensynsfesten 2017
Noter:
a) Navneændring John Bendixen
b) Navneændring Else Fiil Wiet Ebbesen, Boede privat hos fru Thastum
c) Navneændring Pia Ellegaard Noes
d) Navneændring Bo von Gegerfelt
e) Navneændring Christina Huus
f) Sandra bestod ikke realeksamen gik efterfølgende i 10 kl. 1978-79
g) Kalundborg Folkeblad 27. juni 1979, side 6; Dusør til 2 fra skolen; Uwe Becker fik check på kr. 300 fra Politiet i dusør for hjælp så Holbæk politi kunne pågribe tyve efter indbrud i Jyderup Radioforretning.
h) Navneændring Calle Kasper Christensen
i) Navneændring Jette Gydov
j) Navneændring Claes Fjorvald
k) Navneændring Connie Lis Mathiesen
l) Navneændring Anne-grethe Sussi Duus Olsen
m) Navneændring Lotte Sylvan
n) Navneændring Henriette Zobel
o) Navneændring Pia Vogt Dalsing
p) Navneændring Lena Bøgebjerg Hansen
r) Navneændring Dorthe Bundesen
s) Navneændring juni 2013 gift Marianne Bay Hede
t) Navneændring tilføjet Michael
u) Navneændring Mona R. Damholdt
v) Navneændring Freving-Pedersen
w) Navneændring Kim Læbel Olsen
x) Navneændring, Holger Bøgevad Rud
y) Navneændring, Kim Læbel Olsen
z) Navneændring, Per Kristoffersen
æ) Michael Thorsen boede hos Duus oplyst af Holger Rud Bøgevad
ø) Navneændring, Anette Carlsen
å) Navneændring, Tina Kolstrup
aa) Navneændring Anne Ysbæk Dahl
ab) Navneændring Tine Jensen, oplyst af Anette Carlsen 24/1.2015
ac) Navneændring Tina Westermann
ad) Navneændring Charlotte Willumsen
ae) Navneændring Per ??

Sidst opdateret 30. august 2017
©Jyderup Realskole